I DAG:
Vis offentlig profil

Elise Maj Wegner Petersen

Alder: 37 år
Stilling: Lærerstuderende
Uddannelse: Lærer - Musik, Dansk og Historie

Bedste/værste oplevelser
Kategori Bedste oplevelse Værste oplevelse
Film "Livet er smukt" instrueret af Roberto Benigni. En fantastisk og både meget sørgelig og humoristisk beretning om holocaust! "Becoming Jane" instrueret af Julian Jarrold. En meget kedelig film! Det er den eneste tur i bio, hvor jeg gik, inden filmen var slut!
Musik "Troen og ingen" af Søren Huss. Søren Huss har lavet det mest inderlige album, jeg nogensinde har hørt. Koncerten i Nyborg Kino var også fantastisk rørende. Nik og Jay koncert til Vi rocker i odense 2010! Den musik er bare ikke lige mig!
Scene "We will rock you" i London 2005! Fantastisk Queen musik, godt band og gode sangere! Det ville jeg gerne se igen! Teatergruppen på VG, der laver absurd teater. Skuespillet var ikke særligt godt! Synes Absurd teater kan være godt, men det fanger kun, hvis det er gode skuespillere, som udfører det!
Bøger "Under en strålende sol" af Khaled Hosseini. En Roman som fangede fra side 1! En fantatisk bog om et uægte pigebarns opvækst og liv i et afghanistan styret af Taliban. Jeg har aldrig læst en bog, som var kedelig, færdig. Der findes så mange gode, så hvorfor bruge tiden på det?
Tidligere anbefalinger
13-11-2014
Anbefalet scene:
Rating:
Overskrift:
19-11-2012
Anbefalet bøger:
Rating:
Overskrift:
23-09-2012
Anbefalet musik:
Rating:
Overskrift:
13-03-2012
Anbefalet musik:
Rating:
Overskrift:
04-09-2011
Anbefalet scene:
Rating:
Overskrift:
11-05-2011
Anbefalet film:
Rating:
Overskrift:
01-04-2011
Anbefalet scene:
Rating:
Overskrift:
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
FÆNGSLENDE FORTÆLLINGER
Udgivelsesdato 20. jun
SPÆDGRY
Udgivelsesdato 9. apr
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr
Live in Turku
Udgivelsesdato 17. maj