I DAG:
Anbefaling - Bøger

Smuk fortælling

At leve anbefalet af Morten Ranum
29. december 2015
Vurdering:
Samlet vurdering:
Historien om Fugui,s deroute er som et gammeldags æventyr. Det slutter selvfølgelig med en morale. Det kunne have handlet om et menneske, hvor som helst i verden.

Gentagne gange gennem bogen afbrydes fortællingen af nogle kortere kursiverede passager. Det er svært at gennemskue, hvad de skal, og hvilken rolle de spiller, hvilken forstyrrer læsningen og oplevelsen. I begyndelsen lader de til at referere til en anden tid, men efterhånden bliver de blot en slags fortolkning af den fortløbende handling.

På bagsiden af omslaget lover forlaget, at bogen er en samtidig beskrivelse af en mands forvandling og en beretning om kulturrevolutionens forandring af det kinesiske samfund. Men den politiske kontekst spiller i bogen en meget lille og perifer rolle. Kulturrevolutionen synes kun at indgå i fortællingen meget instrumentelt. Fordi det fremhæves på bagsiden af bogen, forventer man som læser noget mere.

Vurderingen ligger på middel, fordi bogen såvel litterært som narrativt aldrig rigtig løfter sig over det allerede kendte og ordinære. Den politiske kontekst som udebliver og de kursiverede afsnits utydelige rolle virker forstyrrende og ødelægger dermed oplevelsen. Dertil kommer at historiens litterære form er velkendt og gennemprøvet. Sprogligt set bidrager bogen ikke med noget nyt. Derimod er fortællingen gribende, tiltalende og fængende - især hvis man springer over de kursiverede afsnit.
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
FÆNGSLENDE FORTÆLLINGER
Udgivelsesdato 20. jun
SPÆDGRY
Udgivelsesdato 9. apr
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr
Live in Turku
Udgivelsesdato 17. maj