Læs den højt for børn og børnebørn!
Vurdering:
Samlet vurdering:
Mit referencebarn og jeg slugte Englejagten på en week-end. Jeg tror, man skal overveje om bogen skal læses som godnathistorie, i så fald er det nok klogt at have en drømmefanger..
Elias’ forældre skal skilles, og han bor på skift hos mor og far. Når det er hos far bor de hos fantastiske farmor… og det er her, der sker ting og sager.
Det vrimler med ondskabsfulde nisser, med en forfærdeligt sprog – og det er jo herligt, når man er 8 år og sidder trygt nær sin bedste. Der er bortførelse og forvandlinger, søde engle og englestøv. Gys, gru og lettelse. Mareridt og drømmefangere. Jo, vi skal så grueligt meget igennem, før det hele ender, så nogenlunde, godt. For der er jo det med skilsmissen og mors nye ven.
Englejagten er en fin højtlæsningsbog, og der er meget at tale sammen om undervejs i fortællingen..
Tegningerne, af Mads Themberg, er helt vidunderlige.