berettermodellen længe leve!
Vurdering:
Samlet vurdering:
Da bogen endelig kom ind ad min brevsprække blev jeg glad! Jeg havde på forhånd pæne forventninger til romanen og forfatteren, og de blev indfriet til fulde..
Forfatteren forstår virkelig at fange læseren ved delvist at give en masse detaljer, bruge beskrivende tillægsord men også levne tomme pladser til fantasien, så man liiige skal læse en side til!
Historien om Mehdi er spændende, dragende, men dog en smule forudsigelig. Berettermodellen bliver brugt til fulde, og klimaks og anti-klimaks kommer på de forventede steder. Ikke desto mindre er romanen helt sikkert værd at læse og bruge en eftermiddag på - længere tid brugte jeg ikke, da sproget er for alle. Hvilket kun er et stort plus efter min mening!
5 kongekroner til "Drengen fra Agadir".