I DAG:
Anbefaling - Film

Dybt, fængslende og veludført drama!

Dybet anbefalet af Katrine Søgaard Lübben
17. oktober 2013
Vurdering:
Samlet vurdering:
"Dybet" er en interessant og fængslende skildring af livet i det lille fiskersamfund i Island, samt ikke mindst den fascinerende historie om fiskeren, der overlevede adskillige timer i koldt vand, og reddede sig selv på land, efter at båden han og de andre fiskere sejlede med, kæntrede. Filmen bliver ikke mindre fascinerende af at være bygget på en autentisk historie.
Scenerne hvor hovedpersonen Gulli befinder sig i vandet, har en dyster stemning og filmen formår at skildre den angst, der er forbundet med at være alene i det store, mørke hav. Stemningen bliver lettere og filmen får et humoristisk præg, idet Gulli begynder at tale med mågerne. Dog understreger det også den ensomhed Gulli oplever og hans desperation for et holdepunkt i mørket han befinder sig i. Disse dobbeltheder fungerer enormt godt i filmen og er meget veludførte.

Filmen er rørende, interessant og godt lavet, men kunne i min optik godt have dykket dybere ned i de psykiske eftervirkninger Gulli må have oplevet. Via godt skuespil fornemmes hans sindstilstand, men filmen har meget fokus på de fysiske tests han skal igennem efter hændelsen, og ikke i så høj grad, hvordan oplevelsen og tabet af fem venner har påvirket ham. Ved filmens slutning sad jeg tilbage med en følelse af at mangle noget, dog uden at kunne sætte fingeren på hvad det var.
Alt i alt er det en film, der bestemt er værd at se, men man skal ikke forvente vild action. Om det er en god eller dårlig ting er op til den enkelte at vurdere.
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr