I DAG:
Anbefaling - Film

En dejlig oplevelse ;-)

HUGO anbefalet af Doris Knudsen
17. april 2012
Vurdering:
Samlet vurdering:
Allerede optakten til filmen var hyggelig. Vi havde valgt at se Hugo i Biffen på Nordkraft, som vi synes er noget helt specielt. Da vi ankom var 3 x personale i fuld gang med at pudse/vaske og polere 3D-briller til den store guldmedalje.
Vi hyggesnakkede med dem, og den ene havde allerede set filmen, og sagde vi kunne glæde os. Personligt var jeg dog betænkelig ved at spilletiden var mere end to timer. Det viste sig at være en ubegrundet frygt.

Filmen handler om en ca. 11 årig dreng, som bor på en meget trafikeret banegård.
I filmens begyndelse ser vi gangsk kort, hvordan drengen arbejder sammen med sin far, om at samle en "maske-mekanisk" dukke eller robot. Desværre omkommer faderen, og drengen bliver orienteret og hentet af en fordrukken gammel mand, som mener han skal være værge for drengen.
Drengen stikker af fra manden, og bosætter sig så i det skjulte på banegården. Drengen er nødsaget til at stjæle sig til lidt mad
for at kunne leve. Udover mad stjæler han også lidt ubetydelige tandhjul, møtriker og andre småting som skal benyttes, for at kunne færdiggøre faderens robot.
En dag stjæler han fra en gammel mand som har en lille butik med diverse småting og reparationsarbejder. Han opdager drengens forehavende, og beder ham tømme lommerne. Her opdager han drengens lommebog, som viser sig at være byggevejledningen til roboten. Han vil ikke tilbagelevere bogen til drengen.
Det viser sig længere fremme i filmen, at det er den gamle mand, der har fremstillet tegningerne for mange år siden. Han er en rigtig sur gammel mand, og vil ikke fortælle drengen noget om det - men afleverer blot et lommetørklæde med en masse aske til drengen, som et tegn på, at han har brændt bogen. Det har han naturligvis ikke.
Drengen bliver ven med den gamle mands gudbarn, og ad den vej, lykkes det langt om længe for drengen at blive ven med den gamle mand - da drengen på et tidspunkt vil hente roboten og forære den til manden, da det går op for drengen at det er den gamle mand, der har lavet hele konceptet i sin ungdom.
Filmen slutter med en scene, hvor den gamle mand hylder drengen - og vi fornemmer at der er skabt et sammenhold, der ikke senere brydes.













Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr