I DAG:
Anbefaling - Scene

Fantastisk tilbageblik til vores ungdom

150 METER TIL I MORGEN anbefalet af John Knudsen
8. november 2019
Vurdering:
Samlet vurdering:
Igen en spændende forestilling på Nordkraft - ja, nærmest totalteater for Aalborg - publikum blev taget med på en rejse i den 150 meter lange gågade. Jomfru Ane Gade bliver hyldet!!

Kenneth (Jeta Abildgaard) fører os gennem tiden fra Gaslights start i 1967 og frem til i dag. Publikum er nærmest med på en pubcrawl - farverige drinks og flaskeøl udleveres i rigelige mængder til publikum, som kvitterer ved at gå med i legen - vi sang karaoke, heppede, dansede rundt og levede på alle måder med i hyldesten af Gaden.
Mange Aalborggensere, uanset alder, kan identificere sig med oplevelser i Gaden. Gamle kendinge som Blomster-Henning, Bruno og Ole (en form for byens originaler ) er også med.
Opfordring til dem der endnu ikke har nået at se forestillingen: Tag med på en energisk, farverig og sjov tur i Gaden... her bliver alle sanser påvirket. Fantastisk oplevelse - Tak til Nordkraft.

Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr