I DAG:
Anbefaling - Scene

Ærke Amerikansk utro-com

MOTHERFUCKER MED HAT anbefalet af Lars Børresen
28. marts 2025
Vurdering:
Samlet vurdering:
Det er længen siden jeg tog turen til Allerød, og jeg havde ikke hørt at de havde fået en ny sal, som er indrette som en biograf med store bløde sæder. Jeg var lidt bekymret for, om det ville påvirke stemningen.

Alle har hørt om hollywoods luv-coms. Dette er en utro-com, da den handler om hvad utroskab kan skabe af kaos.

Scenografen skal have 5¤, da vi starter forestillingen, er scenen en fin nydelig væg. Og da den sluttede var det hele et stort kaos. Så den følger udviklingen i forestillingen. Rikke Juellund er et navn jeg kender godt da hun lavede den originale scenografi på "Elsk mig i nat" på Gasværket. Hun er bare dygtig.

De to der stod for lyddesign skal også havde 5¤.
da lyden hjælper med at skabe en god stemning, og til tider står for god humor. Dette er jo en komedie.

De fem på scene skal alle have 1¤ da de alle er stjerner.
den eneste jeg ikke havde kendskab til før forestilling var Ernesto Carbone. Men han var aften helt store oplevelse, han var perfekt i sin rolle.

Så scene 5¤, Lyd 5¤ og skuespiller 5¤, så hvorfor kun 4¤ i alt?

Selvom jeg sad på anden række og var tæt på skuespillerne, så gjorde den store biografsal det jeg frygtede, der mangle noget mere intim stemning. Som den forestilling kunne havde nydt godt af, da den er meget "in your face" med masser af "fuck" og vrede. Som desværre går lidt tabt i den store sal.

Og denne forestilling er ærke USA!!! Så det er dårlig tid, at sætte denne dejlige forestilling op, når der et had til alt amerikansk for tiden.




Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr