I DAG:
Anbefaling - Scene

Flot produktion, morsomt, men heller ikke mere!

Don juan "on demand" anbefalet af Lars Børresen
13. maj 2012
Vurdering:
Samlet vurdering:
Jeg var ikke vild med Don Juan, da jeg ikke er til klassisk teater, der får moderne tøj og scene. Normalt er jeg stor fan af Rikke Juellund, og det er da også flot lavet, men det passer bare ikke sammen. Og selve stykket er ikke særligt tidsrelevant, det er da ret underholdende, men kan ikke sætte mig ind i, at der kunne være en sådanne person, der bare gifter sig, og så bare forlader sin kone. Selv i ”How I meet your mother”, gifter Barney sig ikke med dem hans score. Så at det kunne ske i en verden, hvor 99,99999999% ægteskaber ikke endte i skilmisse.

Men det var ganske morsomt, og jeg blev da underholdt. Det var også fedt at se, at en tyk mand kunne spille den største førsteelsker. Men nu er Nicolas Bro en flot fyr.

Selve indspilningen er ganske flot lavet, det er flot at se på, og der er gode kameraskift. Her kunne Grønnegård godt, havde smidt forestilling ud på dvd, da kvaliteten er så god.
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr