I DAG:
Anbefaling - Scene

Her får man både smæk og kys for skillingen

Smækkys - PH i tide og utide anbefalet af Jette Malling
13. april 2014
Vurdering:
Samlet vurdering:
Musikteaterforestillingen "Smækkys - PH i tide og utide" genfortæller - primært gennem hans viser - både musikalsk legende, levende og humoristisk Poul Henningsens liv fra fødsel til død.

Forestillingen kommer på fineste vis rundt om mennesket PH. Vi bliver ikke bare præsenteret for den sangskriver og lysmager, vi i forvejen kender. Gennem hele stykket får vi nemlig kendskab til mange andre - til tider lidt skæve og noget overraskende - sider af dette begavede, skarpsindige og samfundsrevsende menneske.
Man går fra forestillingen med en følelse af at være kommet næsten helt tæt på PH samt med en erkendelse af, at hans tekster og tanker er lige så aktuelle nu som dengang, han skrev dem.

Stykket er absolut se-værdigt, så tøv ikke med at gribe muligheden næste gang Teater OPtimis spiller op. De kan nemlig deres kram.
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr
Live in Turku
Udgivelsesdato 17. maj
SPÆDGRY
Udgivelsesdato 9. apr
Beech
Udgivelsesdato 15. jun