Ægteskaber, kvindskaber, klædeskaber
Vurdering:
Samlet vurdering:
Forestilling på engelsk, men med tydelig og klar tale. Varighed: en stor time.
Sue Hansen-Styles er solo på scenen og hun gør det aldeles fremragende.
Umiddelbart ser vi en ”forsmået” kvinde, der beretter om ensomheden i sit ægteskab, men også om ensomhed efter parforholdets ophør.
Hudløst beretter hun om ensomheden, kedsomheden, i et længevarende ægteskab - med hende som hjemmegående, uden børn og uden egne fritidsengagementer - der havde bevæget sig ind i trivielle rutiner og slutteligt uden hverken fælles interesser eller gensidig interesse for hinanden. Måske allerede da søgte hun til flaskerne for at dulme kedsomheden?
Nu er manden er gået fra hende og hun prøver at gå fra flasken.
Videre beretter hun om ensomheden som enlig. Vi får vist hendes vrede over mandens utroskab, hun håner hans nye kvinde, men vi får også set en snært eller to af jalousi. I sin nye ensomhed tænker hun alligevel fra tid til anden tilbage på de gode stunder, der trods alt var - engang.
Alt i alt en forestilling om et brudt ægteskab og følelserne ved at være den, der sidder tilbage, ene og forladt. En ikke usædvanlig situation men en, man sjældent sætter ord på og endnu sjældnere taler højt om.