Endimensionel debatforestilling om incest
Vurdering:
Samlet vurdering:
Blondinen, brunetten, svinet og sengen er en teaterdebatforestilling om incest og overgreb. Det er 3. gang forestillingen sættes op. Man spørger sig selv; Hvorfor?
Skuespillerne Solvej Christiansen, Kathrine Høj Andersen og Victor Marcussen spiller godt, men stykket er ligegyldigt, endimensionelt og uden overraskelser. Karaktererne er stereotype og der er ikke brug for egen tolkning, da alt er penslet ud. Så med mindre man har en særlig interesse for emnet, er der ingen grund til at lægge vejen forbi Prøvehallen i Valby for at se forestillingen.
Jeg så forestillingen på premiereaftenen. Der er det naturligvis lidt svært at vide, hvor mange der vil blive og deltage i debatten efterfølgende. Men det virkede som om, at arrangørerne slet ikke havde gjort sig tanker om, hvordan debatten skulle foregå på trods af, at det netop er en debatforestilling. Og vi endte da også med at være en lille kreds, der deltog i det fuldstændigt uplanlagt debatforløb. Selve debatten var præget af mænd, herunder den mandlige skuespiller og repræsentanten for teateret, som havde behov for at forsvare deres eget køns problemer med at sætte grænser.
Forestillingen varer en time og koster normalt kr. 175. Det er efter min mening alt for dyrt. Det er måske også årsagen til, at man kan få to billetter for en billets pris. Skulle du på trods af min dårlige anmeldelse have lyst til at se forestillingen, kan du få rabatten ved at skrive til billet@teater-v.dk Brug kodeordet ”Teatertosset”.