Grib Tyren i luften - eller hvad det nu hedder!
Vurdering:
Samlet vurdering:
Det var en helhedsoplevelse at komme ind og se ”Mødet” på Teater Katapult i Århus. Man drejer til højre ind ad en port og står ved en dør, som ligeså godt kunne føre ind til en alminelig opgang. Men inde bag døren er der, en rigtig hyggelig bar med en scene, dæmpet belysning og god betjening.
Man bliver guidet op af en snæver trappe og ender i en lille sal hvor der er sat stole helt op til loftet. Det hele virker rigtig godt!
Søren Zacho Ruby har skrevet en meget fin forestilling og fungerer rigtig godt som ene mand på den lille scene.
Allerede inden alle har fået sat sig bliver vi inddraget i mødesituationen, en bliver bedt om at tage referat og en bliver udvalgt til at være ordstyrer – så er vi i gang!
Med sin fantastiske mimik og meget sparsomme brug af rekvisitter, lykkedes det hovedpersonen at agere en mødesituation, med 6 deltagende, helt alene.
Han har en fantastisk forståelse for sine karakterer og man glemmer til tider at der kun er en person på scenen.
De seks meget karikerede mødedeltagere er karakterer som alle har stiftet bekendtskab med på et eller andet tidspunkt, hvilket gør at man kan relatere til situationen og se sig selv i den.
Min med-anmelder og jeg grinede uafbrudt i 50 minutter – så er det svært at være utilfreds!