Fuld fart på Holberg
Vurdering:
Samlet vurdering:
Hold da op, hvor er der meget at grine af i "Den Stundesløse" på Folketeatret.
Holberg er jo en munter fyr, og peppet op med metahenvendelser til publikum, der lige lægger den afstand til det 300 år gamle stykke, som er nødvendigt for at få den gamle skematiske forestilling til at glide ned - og det gør den, er det bare en ren fornøjelse med Holberg igen-igen.
Henrik Kofoed og Cecilie Stenspil er garvede i de bærende roller, Stenspil som en Punkpernille med sidecut og neonfarvede bånd og flæser.
Jeg kendte ikke Holbergs forvekslingskomedie i forvejen, den ligner meget godt alle de andre, men denne faren ind og ud ad dørene er bare rigtig sjovt i denne forestilling, og især Sonja Oppenhagen og Tom Jensen er superfantastiske i deres enormt karikerede biroller.
Det er sjældent jeg griner, så tårerne triller, og det skete mange gange i går, så det stående bifald og de spontane klapsalver forestillingen igennem var fuldt fortjent-herligt stykke.