Putin/Stalin & udrensninger
Vurdering:
Samlet vurdering:
”Store” muskelmænd, der er hunderædde for små, skrevne ord.
Stalin – Putin; fortid - nutid. "Vi må aldrig glemme", siges det og alligevel sker det. Lige nu i Rusland & omegn. Og ingen, næsten, siger fra.
Dejligt med en politisk forestilling, der tør være kritisk. Det har vi oplevet før, men det er snart længe siden. Er vi blevet for lalleglade?
Opsætningen super god og det bitte areal godt udnyttet. Ligeledes musikken, der inddrages meget direkte i forestillingen. Fint ide, når der ellers kun er få aktører på en scene.
Ina-Miriam Rosenbaum fremviste et meget engageret skuespil. Til tider i overkanten! Ole Lemmekes optræden fint afpasset med rollens indhold. Stalin! Ham blev vi ikke klogere på, udover stereotypen om almindelig, russisk vodkaafhængighed. Hans svaghed for roser fik vi oplyst via lyddesign – og lys. Man kunne have brugt en dukke.