I DAG:
Anbefaling - Scene

Fakta eller fiktion?

Vi elsker thaidamer anbefalet af Pernille Dahl Pedersen
26. februar 2015
Vurdering:
Samlet vurdering:
I “Vi elsker thaidamer” møder vi tre venner, der har mødt hinanden igennem deres thailandske koner. De tre mænd skiftes til at fortælle historien om, hvordan de mødte deres koner blandt andet ved hjælp af powerpoints, facts og billeder.

Stykket er tåkrummende pinligt i de første 10 minutter, primært på grund af dårligt skuespil, men gradvist får man som tilskuer en form for sympati med de tre mænd. Efter stykket var jeg faktisk i tvivl om, om det var skuespil eller om de virkelig var gift med de smukke thailandske kvinder på billederne.

Der er fokus på de fordomme, som både de danske mænd og de thailandske kvinder mødes med i dagligdagen, og det gør, at vi som publikum, får en masse ting at tænke over efter stykket. Af den grund får stykket fire stjerner.
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr