I DAG:
Anbefaling - Scene

Ta' og se den.

Jul i Piletræerne anbefalet af Henrik Bentsen
22. november 2011
Vurdering:
Samlet vurdering:
Jul i Piletræerne var intet mindre end fantastisk. Jeg går normalt aldrig i teateret, det er nok 10 år siden sidst, min anmeldelse er muligvis lidt præget deraf.

Da tæppet gik til første scene blev man helt forskrækket, over den dybde der var, og man tjekkede næsten om man nu har fået 3D-briller på. Jeg var hele vejen igennem meget imponeret over scenografien, og hvordan scenen bevægelige dele skabte en stemning og en troværdighed, der slår de fleste 3D film.

Musikken i stykket er meget smuk, og meget harmonisk. Den er der uden store solister, og uden at at stjæle opmærksomheden fra det der virkelig betyder noget, nemlig skuespillet.

Skuespillet er svært at sætte en finger på, både bevægelser og mimik gør at du på en eller anden måde kan kende figurerne om så de skulle have fået det forkerte kostume på. Især tudse fremstilles på en måde der gør at man bare genkender ham (hende), fra første blik.

Det eneste negative jeg har til Jul i Piletræerne er at jeg synes målgruppen er sat for lavt, fra 5 år siger Aalborg Teater, men der bliver brugt mange store ord, som vil gå hen over hovedet på de små. Det skal dog siges, at jeg tror de på trods af det, stadig vil få en rigtig god oplevelse, ligesom jeg havde trods de 20 år ekstra på bagen.

Forestillingen er mest rettet til børn under 12 år, og voksne som er vokset op med historierne om Rotte, Muldvarp, Grævling og Tudse.

Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr