Som om der manglede en skuespiller.
Vurdering:
Samlet vurdering:
Nu har jeg ikke set alle tre stykker i trilogien, men her burde man kunne se de enkeltestående forestillinger og stadig få en sammenhæng. Forestillingen hedder Diamonds & Secrets men jeg fik mere et indblik i at forestillingen var delt op og ikke var som et "og" . Først var det svært at finde ud af om fortællingen var reel eller om det var fiktion. I den udleverede flyer stod der at det var en dokumentar, hvilket var svært at tro på de første 10 minutter og det sidste kvarter var det svært at tage det hele seriøst. Der var mange scener hvor det var svært at finde ud af hvor man skulle kigge hen, da der skete for mange ting på en gang og da der kun var 3 skuespillere til at dække hele scenariet blev det hurtigt forvirrende.
Hele dækningen af forestillingen blev iscenesat på en måde, hvorpå vi skulle føle os som publikum til et tv show. Dette gik dog også fint det første stykke tid men det blev mere og mere kørt over i noget improskuespil hvilket gjorde det svært at finde ud af om det var gået fra seriøst til improskuespil og tilbage til seriøst igen.
Hvis man ser det fra et synspunkt hvor det skulle være en form for God morgen Danmark hvor det går fra seriøst til noget mindre seriøst og slutter af med en "happy happy historie" så er det gjort godt.
Jeg giver forestillingen 2 kroner ud af 6, da jeg mistede fokus efter blot 3 kvarter, hvilket gør en forestilling på halvanden time uden pause.