Bagstræberisk installation
Sarah Sze på Copenhagen Contemporary anbefalet af
Morten Ranum
Vurdering:
Samlet vurdering:
Sarrah Sze's værk befinder sig i et mørkt rum. Det er placeret midt i rummet. Inde i værket er der en række projektorer med roterende lyskegler. De laver et par projektioner på hver af rummets fire vægge.
Værket er en sammensætning af mange forskellige elementer, som tilsammen minder om et kaotisk urbant center. Her er både vand, dyr, videnskab, lys og planter.
Man bør egentlig bruge lang tid på værket for at dissekere dets forskellige elementer. Alligevel er oplevelsen hurtigt overstået, fordi udtrykket er så velkendt. Det er set mange gange før, og derfor fremstår værkets rent kunstnerisk tilbageskuende.
Den her type lysinstallationer kunne man se nogle stykker af på Documenta 11 i 2002. Der er ikke nødvendigvis noget galt i at bruge allerede benyttede formater, men så bør der tilføjes noget nyt eller trods alt laves en interessant variation. Det gør Sarah Sze desværre ikke. Den tekniske effekt med de roterende projektioner er heller ikke længere særlig opsigtsvækkende, som den kunne have været for 20 år siden.