4. juni 2010
Af Jens Høvsgaard
Den syvende dag er en topaktuel og tankevækkende thriller om hvad fanatisme gør ved et samfund – og de mennesker der lever i det. Skrevet af forfatter og journalist Jens Høvsgaard.
En vækkelsesprædikant fra den vestjyske frikirke, Evangeliets Ord, findes hængt. Da det viser sig, at prædikanten kort forinden havde et offentligt sammenstød med en person med tilknytning til en højreradikal gruppe, begynder Ekstra Bladets reporter John Hilling at undersøge sagen nærmere. Politiet affærdiger det som selvmord, men Hilling er i tvivl. Kort efter begynder børn fra hele landet at forsvinde.
Det udvikler sig til en hæsblæsende thriller, hvor sekteriske trossamfund, anløbne politifolk, nynazistiske fraktioner og en yngre præsteenke, der kan mere end sit fadervor, hver især indtager en plads i den store kabale.
Den syvende dag er anden del i krimitrilogien om reporteren John Hilling