I DAG:
BØGER

Århundredes barn

30. august 2010
debutroman af toperhvervsmand
KAN OPLEVES I BOGFORM

18-ÅRIGE ANDERS LARSEN bliver mod sin vilje ansat som portørelev på det nybyggede Frederiksberg Hospital. Året er 1918, og mens Første Verdenskrig går på held, hærger Den Spanske Syge ikke bare i Danmark, men over det meste af verden.
Anders’ far er indlagt på hospitalet. Han har indledt en sultestrejke i sympati med de kammerater, der blev arresteret efter Stormen på Børsen fastelavnsmandag. Syndikalisterne hylder deres nye martyr, mens Anders er frustreret over, at sultestrejken mest synes at gå ud over hans mor.
På hospitalet møder Anders en ung pige, der tydeligvis er af mere fornem familie, og en umulig kærlighedshistorie begynder at spire mellem feberanfald og sengetransporter. Mens tabstallene fra influenzaepidemien stiger dramatisk uge for uge, bliver det politiske klima i landet mere og mere anspændt.
Demonstrationerne tager til, og Anders vikles ind i en intrige, der først synes at handle om syndikalisterne og private vagtværn, men viser sig at have forbindelse til langt vægtigere aktører, der kan true ikke bare Anders’ familie, men bringe landets skrøbelige demokrati i fare.

ÅRHUNDREDETS BARN er en historie om politik, kærlighed og influenza sat i et København, der var præget af sult og arbejdsløshed, men også af spirende håb og kraft, hvad enten man troede på demokratiet eller revolutionen.


Facts
Gennemsnit vurdering:
Udgivelsesdato:
27. august 2010
Bøger info
Forfatteren JAKOB SCHMIDT, født i 1966, er uddannet cand.merc. og var i en årrække administrerende direktør i biotekfirmaet Pharmexa, der bl.a. arbejdede med influenzavacciner. Jakob Schmidt bestrider i dag en direktørstilling hos Falck. ÅRHUNDREDETS BARN er hans debut som forfatter.
 
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr