I DAG:
UDSTILLING

hvad skovsøen gemte

22. september 2011
Kunstnerisk kleptomani
KAN OPLEVES PÅ MUSEUM JORN I SILKEBORG

Efterårets særudstilling stiller skarpt på kitsch og kunst når publikum får mulighed for at møde en velkendt billedverden på en helt ny måde. Fra væggen i dagligstuen og fra loppemarkederne genkender vi de pyntelige og idylliske malerier, som har haft en helt særlig tiltrækningskraft på Asger Jorn og Per Kirkebys kunstneriske eksperimenter.

Samtidig giver udstillingen også anledning til at samle Asger Jorns modifikationer fra hele Europa – i alt 35 malerier: den sidste større udstilling af dem fandt sted i Antwerpen i 1998, mens der i Danmark ikke tidligere har været en så stor præsentation af modifikationerne samlet. Det samme er tilfældet for Kirkebys overmalinger, som sidste, og eneste gang, er blevet udstillet i et større udvalg i München i 1984.
Facts
Gennemsnit vurdering:
Opleves fra:
4. sep 2012 - 4. dec 2012
Udstilling info
På udstillingen vil der være 21 malerier samt mindre collagearbejder, overtegninger af billedforlæg og andre af Per Kirkebys arkivalier.
Museum Jorn har til udstillingen indlånt værker fra Strasbourg, München, Antwerpen, Den Haag, Bruxelles, Paris, Vevey m.fl.

 
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
DJÆVLEPROJEKTET
Spilleperiode 30. okt - 22. nov
PIXIE
Spilleperiode 11. sep - 4. okt
ANSIGTSYOGA FOR BEGYNDERE
Spilleperiode 11. sep - 30. sep
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 7. aug - 8. aug