I DAG:
MUSIK

Coming In from the dark

11. juni 2010
Debut CD fra Mette Juul
KAN OPLEVES PÅ CD

En stemningsfuld jazz Cd fra Mette Juul med rytmemesteren Alex Riel på trommer, Heine Hansen på klaver og Jesper Lundgaard på bas, bakket op af gæstesolisterne Palle Mikkelborg på trompet og Poul Halberg på guitar.

Albummets tolv numre emmer af dunkle jazzbarer og late night drinks i storbyer som New York og London, heraf seks jazzstandards taget ud af repertoiret fra jazzsangere som Chet Baker, Billie Holiday og Dinah Washington. Et enkelt italiensk bossa nova nummer har også sneget sig ind, og desuden fem numre, hvor Mette Juul viser sig som sangskriver og komponist. Hun er stærkt påvirket af singer-songwriter traditionen med sangerinder som Joni Mitchell, Rickie Lee Jones og Tracy Chapman, og med sin guitar i hånden fremfører Mette Juul enkle popjazz melodier med betydende tekster man både kan forstå og bør lytte til.
Facts
Gennemsnit vurdering:
Udgivelsesdato:
17. april 2010
Musik info
Mette Juul sunget mange anmelderroste koncerter (bl.a. af Soundvenue) på københavnske jazzklubber som La Fontaine, Jazzkælderen, Bobibar, Paradise jazz, Library Bar og Vestergade 58 i Århus. Desuden har hun optrådt på den berømte Sunside Jazzklub i Paris med New York’er trompetisten Ted Curson, på jazzklubber i New York med bl.a. Nikolaj Hess og den americanske bassist Harvie S (Sheila Jordans tidligere bassist), og på Nardis Jazzclub i Istanbul.
 
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr