I DAG:
SCENE

Kentex 50

29. december 2011
En mand ser blåt
KAN OPLEVES PÅ BETTY NANSENS ANNEXSCENE EDISON I KØBENHAVN

En af landets største komikere tilbage i sit livs storform i et nyt jubilæumsshow 100 % fri for aktualitetsstof, men proppet med det bedste fra revy-visernes skatkiste og nye monologer fra skufferne.
I tråd med forgængerne handler teksterne om det svære samliv med den bedre halvdel og ikke mindst sig selv. I KENTEX 50 får mand og kone igen rig lejlighed til at gå i teatret for at grine over alt det, de ikke kan forstå ved hinanden derhjemme.
Dertil kommer, hvad Tommy Kenter nu hitter på at hive frem fra repertoiret af sketches, step og sang. Der er dog statsgaranti for et festligt gensyn med bodegahajen Rudy Kleützner med den storternede jakke og snottede frisure og alle ogger gokker motherfucker-fagterne, ligesom Alf Velling med kanariefugl og alpehue kigger forbi som en af flere koryfæer.
Endelig hævder vedholdende rygter, at KENTEX 50 byder på MEGA-GIGA-BREAKING-NEWS-premieren på free-style-nummeret til finalen i årets Vild med dans-konkurrence, som Tommy Kenter ikke nåede at optræde med. Koreografien skulle efter sigende udfolde sig omkring en 18 meter lang følgesvend.

Facts
Gennemsnit vurdering:
Spilleperiode:
30. dec 2011 - 28. jan 2011
Scene info
Medvirkende: Tommy Kenter, Esben Just Trio
Manuskript: Tommy Kenter m.fl.

 
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr