I DAG:
SCENE

Frøken Mærkværdig & Karrieren

2. februar 2014
KAN OPLEVES PÅ BÅDTEATRET I KØBENHAVN

Vi følger Frøken Mærkværdigs kamp for at gøre kometkarriere som ungt kreativt geni. For som hendes far siger: ”Man skal være en af de ti bedste i verden, for ellers er man ingen overhovedet, slet ingen!”

Frøken Mærkværdig kommer ind på en kreativ uddannelse som en af de få og starter studiet fuld af håb om at være genial. Efter flere desperate forsøg på at stable en fantastisk kreativ karriere på benene og tynget af præstationsangst giver hun op, overmandet af mindreværd og sit indre mørkemonster. Hun kan hverken leve op til sine egne eller omverdenens karrieredrømme. Men netop som hun begraver sine storslåede forventninger, opdager hun, at hun er ingen, men at hun alligevel er.
Børn og unge kæmper i stigende tal med forventninger, stress og depressioner. Kan Frøken Mærkværdig være med til at vise en vej ud af præstationsræset, hvor glæden ved at være, kan være et mål i sig selv?

Facts
Gennemsnit vurdering:
Spilleperiode:
30. jan 2014 - 8. feb 2014
Scene info
INSTRUKTØR Daniel Norback
PERFORMERE Tea Rønne & Pernille Nedergaard Haugesen
SCENOGRAF Nadia Nabil Korsbæk
LYSDESIGNER Raphael Solholm
KOMPONIST Mads Mouritz Gjellerod
PRODUCENT Teater Dyrelab
 
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr