I DAG:
SCENE

Jeg mangler en del

28. oktober 2013
KAN OPLEVES PÅ TEATER ZEBU I KØBENHAVN

En hyldest til samlere og en undersøgelse af, hvorfor mennesket elsker ting – og hvorfor det lige er så vigtigt, med den ene del, der mangler.

Instruktøren Till Wyler Von Ballmoos udtaler med stor entusiasme om arbejdet med forestillingen, der bliver hans danske debut: "Jeg mangler en del er en hyldest til samlerens univers. Det fascinerer mig, at samlere, store som små, finder så stor værdi i, dag efter dag, at begrave sig i forskellige former for universer, hvor de konstruerer logikken. Ligger der i disse handlinger et skjult dagligdagsoprør mod det ”normale” og rationelle? Og er det mon muligt at gøre publikum nysgerrige på en snørklet verden, hvor der hersker fremmede logikker frembragt af leg, nysgerrighed og fordybelse? Kort sagt - jeg sitrer efter at finde ud af, om vi i vores materialistiske samfund, kan udfordre børns idé om, hvad værdi er for en størrelse."

Facts
Gennemsnit vurdering:
Spilleperiode:
22. okt 2013 - 3. nov 2013
Scene info
"Jeg Mangler en Del" er en musikdramatisk forestilling for alle over 5 år

"Jeg Mangler en Del" er iscenesat af Till Wyler von Ballmoos, der allerede for sin første forestilling, Der Tod und das Mädchen (2011), vandt den prestigefyldte pris for bedste instruktion på Bayerische Theatertage. På scenen er DJ'en Turkman Souljah, der er kendt som musikproducent bag navne som Xander og
 
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
DJÆVLEPROJEKTET
Spilleperiode 30. okt - 22. nov
PIXIE
Spilleperiode 11. sep - 4. okt
ANSIGTSYOGA FOR BEGYNDERE
Spilleperiode 11. sep - 30. sep
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 7. aug - 8. aug