I DAG:
Anbefaling - Scene

VI ER ALLE INDSKREVNE

Paradis i helvede anbefalet af jesper Bardrum
11. september 2014
Vurdering:
Samlet vurdering:
Bernhard Olsen Teatrets forestilling på Frilandsmuseet, "Helvede i paradis" er et vellykket overflødighedshorn af elementer fra stumfilm, comedia del arte, cirkus, revy, koncert og politisk teater.
Morten Eisner spiller soldaten fra det danske mindretal i sønderjylland som kæmper på tysk side i skyttegraven langt væk hjemmefra, medbringende en kanariefugl og et billede af kæresten og viser livet i skyttegravens inferno. Indimelllem trækkes krigens absurditet op i "cirkus Krig".
Morten bærer forestillingen som sprechtalmeister og soldat og er fantastisk, særligt i sine stille stunder med de små virkemidler, men også i de store sange og de dramatiske scener.
De talentfulde musikere Jenno og Viktor Dickers-Eisner spiller aktivt med på et utal af instrumenter og deltager i forestillingen.
En fin, gribende og rørende forestilling med et klart budskab til os alle sammen.
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
Børnene
Spilleperiode 23. jan - 1. mar
Agile Aggressions
Opleves fra 16. jan - 23. nov
DET BEDSTE AF DET HELE
Udgivelsesdato 1. dec
NEXT TO NORMAL
Spilleperiode 5. dec - 25. jan