Kaster lys over eller overset russisk kunstner
Vurdering:
Samlet vurdering:
En i dansk sammenhæng overset og glemt russisk kunstner kan indtil slutningen af januar 2018 opleves på det gemte Museum Øregaard i Hellerup.
Udstillingen er den første selvstændige præsentation af Archipenkos værker i Danmark, hvilket er meget tankevækkende, da han har været en væsentlig inspirationskilde for Francisca Clausen - en vigtige og meget kendt dansk kunstner fra begyndelsen af det 20.århundrede.
I udstillingen præsenteres såvel skulpturer som blandinger mellem skulptur og billede; værker som hænger på væggen som et maleri, men som rager kraftigt ud i rummet. De fleste af værkerne fremstår som deforme kroppe - eller dele af kroppe. Til forskel fra Francisca Clausens malerier, som har et mere rendyrket kubistisk formformsprog, er Archipenkos kunst langt mere figurativt.
En mindre del af udstillingen viser udvalgte værker af Francisca Clausen og Axel Olson, som begge var elever af Archipenko.
Museum hare to årlige sær-udstillinger om året. Det ligger lidt gemt bag den smukke lille Øregaardsparken i Hellerup ved Strandvejen. Museet og parken er også i sig selv et besøg værd.